Pētījums: kinofilmas mudina pamēģināt cigareti


Jo biežāk pusaudži redz filmas, kuru varoņi smēķē, jo lielāka iespēja, ka viņi paši uzsāks šo kaitīgo ieradumu, liecina amerikāņu pētījuma rezultāti. Pētījums, kas publicēts jaunākajā britu žurnāla “British Medical Journal” numurā apstiprina jau iepriekš saskatīto saistību starp pusaudžu smēķēšanu un kinofilmām. ASV Ņūhempšīras Dartmutas medicīnas skolas pētnieki atklāja, ka pirmā cigarete visdrīzāk tiks pamēģināta tad, ja biežāk uz ekrāna būs vērojama smēķēšana. 

Pētījumā tika aptaujāti gandrīz 5000 amerikāņu bērni vecumā no deviņiem līdz 15 gadiem. Atklājās, ka mazāk nekā 5% bērnu bija mēģinājuši smēķēt tad, ja bija skatījušies filmas, kurās smēķēšana redzama 50 un mazāk reižu. Salīdzinoši, trešā daļa bērnu bija mēģinājuši cigaretes, ja bija noskatījušie filmas ar 150 un vairāk smēķēšanas gadījumiem. “Šie rezultāti norāda, ka tabakas lietošanas attēlošanai filmās ir ietekme. Vēl svarīgāk, šī rādīšana ir saistāma ar mēģinājumu smēķēt, kas atbalsta hipotēzi, ka filmām ir sava loma, mudinot uz smēķēšanu,” teicis Dartmutas medicīnas skolas asociētais profesors un pētījuma vadītājs Džeimss Serdžents. 

Pētījumam pievienotā ievadrakstā Kalifornijas Universitātes medicīnas profesors Stentons Glencs aicinājis kino industriju rīkoties, sakot, ka ir sniegts “spēcīgs pierādījums” saistībai starp pusaudžu smēķēšanu un filmās redzamo smēķēšanu. “Šis ir laiks izklaides industrijai uzņemties atbildību par savu rīcību un pārstāt kalpot tabakas kompāniju interesēm,” viņš saka. 

Profesors Glencs ir uzsācis kampaņu “Smoke free movies”, aicinot Holivudu veidot filmas, kurās aktieri nesmēķētu. Viņš ierosinājis, ka kino veidotājiem būtu jāapstiprina, ka par tabakas izstrādājumu lietošanu un rādīšanu filmās viņi nav saņēmuši nekādu atlīdzību – ne naudu, ne cigaretes, ne publicitāti. Viņš arī pieprasījis, lai pirms katras filmas, kurā ir ainas ar pīpēšanu, tiktu demonstrētas reklāmas par tabakas kaitīgo ietekmi. Lai izvairītos no cigarešu klātbūtnes ekrānā, Glencs arī ieteicis, ka visas filmas, kurās vērojama smēķēšana, tiktu klasificētas kā pieaugušo filmas, kuras domātas skatītājiem, kas vecāki par 15 gadiem.

Rate this post