Cilvēka redze nav paredzēta datoram


Stundām ilga skatīšanās monitorā cilvēka organismam ir nepierasts uzdevums. Tā var izraisīt sāpes acīs, redzes miglošanos un pat galvassāpes. Rūdītu datorlietotāju vidū sūdzības par acu problēmām pārspēj pat sūdzības par plaukstas locītavu sāpēm.

Novērojumi liecina, ka līdz pat 70 procentiem datorlietotāju cieš no redzes traucējumiem, ko dēvē par datoru redzes sindromu (DRS, computer vision syndrome). 

Arī acs muskuļi piekūst

Dedzinoša sajūta acīs, redzes miglošanās un galvassāpes ir biežākie DRS simptomi. Taču pie šiem simptomiem var pieskaitīt arī saspringuma sajūtu acīs, sausas acis, lēnu attēla fokusēšanu, diskomfortu, lietojot kontaktlēcas, sprandas un muguras sāpes.

DRS var raksturot kā stāvokli, ko rada pārlieku liela slodze un stress redzei. Cieši lūkojoties ekrānā, redzes fokusējošais muskulis ir sasprindzināts. Tāpat kā jebkuri citi muskuļi, arī acs muskuļi sāp, ja ir pārlieku sasprindzināti. Ilgi skatoties uz tuviem priekšmetiem, var rasties stāvoklis, ko sauc par akomodācijas spazmu. Sekas ir traucēta attēla fokusēšana vai īslaicīga tuvredzība, kas var ilgt no dažām sekundēm līdz vairākām stundām.
Acs muskuļu pārslodze var būt par iemeslu tādām datorlietotāju sūdzībām kā, piemēram, redzes miglošanās pēc darba vai vadot automobili.

Lai gan šādas sūdzības var izraisīt arī lasīšana un darbs ar dokumentiem birojā, tomēr speciālisti ir pārliecināti, ka datora monitors acis piepūlē stipri vairāk.

Monitors nav grāmata

Monitors izraisa lielāku acs piepūli tāpēc, ka uz ekrāna burti nav saskatāmi tik skaidri kā uz papīra. Lai par to pārliecinātos, aplūkojiet ekrānu caur palielināmo stiklu – burts sastāv no kniepadatas lieluma gaismas mirgošanas un tam nav skaidru robežu. Portatīvie datori ar šķidro kristālu ekrānu acīm ir labāki, jo to attēls ir asāks.

Pētījumi liecina, ka sauso, dedzinošo sajūtu acīs izraisa tas, ka, sēžot pie datora, acis tiek mirkšķinātas par divām trešdaļām retāk nekā parasti. Īpaši tas skar kontaktlēcu lietotājus, tādēļ ārsti iesaka lietot dabiskās asaras (nopērkamas aptiekās).

Lielākā daļa ārstu uzskata, ka pārlieku intensīvs darbs pie datora var izraisīt tikai īslaicīgas acu kaites, piemēram, sāpošas acis, tomēr daži ir pārliecināti, ka datorlietotāji ir pakļauti arī nopietnākām sekām, proti, tuvredzībai. Lai arī nav skaidru pierādījumu tam, ka datori rada pārmaiņas lēcā vai acs muskuļos, ārsti brīdina, ka no tuvredzības jāuzmanās tiem, kuri to, iespējams, mantojuši jau no vecākiem.

DRS var izraisīt arī citi iemesli, piemēram, nepiemērotu briļļu lietošana vai nepareizs datora novietojums. Cilvēki ar nepiemērotām brillēm ekrānā raugās nepareizā leņķī. Piemēram, bifokālo briļļu lietotāji bieži pieliec galvu tā, lai ekrānā varētu skatīties caur briļļu apakšējo malu. Tuvredzīgie turpretim saliecas uz priekšu. Tas savukārt var radīt sāpes kakla, muguras un plecu muskuļos. To pašu var izraisīt pārāk augsts vai zems ekrāna novietojums.

Ieteikumi redzes saudzēšanai

  • Mirkšķiniet acis!  – Acu mirkšķināšana pasargā no acu izžūšanas. Tiesa gan, teikt mirkšķini acis ir vieglāk, nekā to izdarīt.
  • Atslābiniet acis. Atraujiet skatu no ekrāna un paverieties apkārt vai ārā pa logu. Laiku pa laikam aizveriet acis. Ir pieejamas programmas, kas atgādina, kad acis jāatpūtina.
  • Monitoru novietojiet tā, lai uz tā nespīdētu tieša gaisma, ja tas nav iespējams, pārklājiet to ar ekrāna kapuci. Der arī ekrāna filtri.
  • Ja iespējams, lietojiet lielāku monitoru.
  • Ekrānam jābūt ar tumšiem burtiem un gaišu fonu.
  • Ekrānam jāatrodas ne mazāk par 80 cm no acīm.
  • Svarīga ir regulāra redzes pārbaude. Ja jūtat, ka acis sāp, ir sausas vai miglojas, kā arī ir biežas galvassāpes, griezieties pie acu ārsta, lai novērstu šos simptomus.

Lai pārbaudītu, vai pārāk spilgta gaisma nav sāpošu acu iemesls, atlieciet galvu un sakļaujiet rokas virs acīm. Ja uzreiz jūtat atvieglojumu, noregulējiet tumšāku monitoru vai aizgrieziet prom no ekrāna spilgtu apgaismojumu. 

Rate this post