Biedējošais Alcheimers


Alcheimera slimība ir viena no izplatītākām progresējošām deģeneratīvām smadzeņu slimībām. Līdz šim nav zināms, kas izraisa šos procesus, bet, ja tie sākas, ļoti cieš cilvēka garīgās funkcijas. Slimība progresē no viegla atmiņas zuduma līdz bezcerīgai plānprātībai.

Kas notiek smadzenēs?

Smadzenēs notiek divu veidu patoloģiski procesi, kas pakāpeniski bojā audus. Smadzenēs veidojas plāksnītes, kas sastāv no pārmainīta olbaltuma, ko sauc par beta amiloīdu. Tas var rasties visā smadzeņu vielā. Turpmākajā patoloģiskajā procesā smadzeņu šūnās veidojas savijušās proteīna molekulas, ko sauc par tau. 

Kas liecina par Alcheimera slimību?

Viens no pirmajiem slimības simptomiem ir atmiņas zudums. Mainās valoda un spēja veikt ikdienišķus pienākumus. Alcheimera slimība teorētiski var sākties jebkurā vecumā, (jaunākajam zināmajam pacientam ir 28 gadi). Slimība reti sastopama pirms 65 gadu vecuma. 1/5 cilvēku 80 gadu vecumā kaut kādā pakāpē novērojama demence. 

Kam ir risks saslimt?

Iespējams, ka dažiem cilvēkiem tiešām ir lielāks risks saslimt ar Alcheimera slimību, taču tikai 1% gadījumu Alcheimera slimība ir pārmantota. Ģenētiķi īpaši pievērsušies gēnam ApoE4, un šķiet, ka cilvēkiem, ar šo gēnu ir lielāks risks saslimt. Ja jums ir šā gēna pāris, risks saslimt ar Alcheimera slimību palielinās četras reizes, ja ir divi šā gēna pāri, risks palielinās 16 reižu. Taču pagaidām vēl nav pietiekami daudz pētījumu, jo šā gēna esamība vēl nenozīmē, ka saslimsit. Iespējams, ka slimības vienīgās izpausmes būs dusmu lēkmes. Citu riska faktoru starpā ir galvas traumas, kas cilvēkiem ar šo gēnu var radīt Alcheimera slimību.

Vai Alcheimera slimība ir ārstējama?

Diemžēl pagaidām Alcheimera slimība pilnībā nav izārstējama. Ir medikaments Exelon, ko lieto, lai paaugstinātu neiromediatoru līmeni, kas nodrošina informācijas pārnesi starp šūnām. Apmēram 20-50 % pacientu pēc šo preparātu lietošanas uzlabojas atmiņa un galvas smadzeņu funkcija. Šīs zāles paraksta un to lietošanu kontrolē neirologs. Slimībai progresējot, parasti ir nepieciešama aprūpe. 

Cik ātri slimība progresē?

Katram pacientam slimība noris atšķirīgi, bet vidējais ilgums no diagnozes uzstādīšanas brīža līdz pacienta nāvei ir 8-12 gadu. Līdz šim nav iespējams noteikt, cik ātri slimība progresēs.

Vai pastāv profilakse?

Tas nav skaidri zināms, bet ir vairākas teorijas. Piemēram, pētījumi liecina, ka sievietes, kas lieto hormonaizstājējterapiju, retāk slimo ar Alcheimera slimību. Citos pētījumos atklāts, ka retāk slimo cilvēki, kas ik dienu veic fiziskus vingrinājumus un iedzer pa glāzei sarkanvīna. Folijskābes deficīts palielina Alcheimera slimības risku. Joprojām turpinās pētījumi, vai folijskābi saturoši uztura bagātinātāji var mazināt Alcheimera slimības risku. Joprojām turpinās pētījumi, vai folijskābi saturoši uztura bagātinātāji var mazināt Alcheimera slimības risku

Rate this post